Skip to content
SELİMİYE PDF Yazdır E-posta

Selimiye 1967 yılı Haziran ayında Belediyelik oldu. 2000 yılında yapılan son nüfus sayımına göre; belde nüfusu 4225 kişidir. 2007 yılında yapılan nüfus sayımında ise 4.674 olduğu tespit edilmiştir. Bunun 2.321 kişisi kadın 2.353 kişisi de erkektir.

Selimiye ’nin Milas ilçesine olan uzaklığı 16 km,  Muğla Vilayetine olan uzaklığı ise 75 km'dir. Belde, aynı zamanda İzmir-Bodrum karayolu güzergahında kurulu şirin bir beldedir. Beldeden Milas’a giderken 4 km. sonra karayolunun sol tarafında bulunan Euromos(Ayaklı) harabeleri görülmeye değer ören yerlerinden biridir. Selimiye antik çağlarda çok önemli bir kent olan EUROMOS (Ayaklı) ile PİDESA (Eğridere) ve NARASA (Narhisar ) kentlerinin oluşturduğu üçgenin arasında kalıyordu. Buna rağmen bugüne kadar Selimiye’nin içinden antik kent kalıntılarının çıkması buradaki yerleşimin XIII. Yüzyılda, yörenin Türklerin eline geçmesinden sonra oluştuğu kanısını güçlendiriyor.


Beldedeki Şahinağa Konağı girişindeki Kemerli kapı 1798 yılında yaptırıldığı anlaşılan, Selimiye Abdülfettah Ağa camii ile 1795 yılında yaptırıldığı tespit edilen Hamam İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından  anıt eser olarak tescil edilmiştir. 
Selimiye halkının çok büyük çoğunluğunun geçim kaynağı tarımsal üretimdir. Tarımsal üretim içinde zeytincilik ve zeytinyağı işletmeciliği en önemli yer tutar. Son yıllarda özellikle salamura zeytincilik yörede yaygınlaşmıştır. Selimiye ovası 44 km.dir. Başlıca ürünlerden biride pamuktur. Ayrıca meyve ve sebze üretimi de giderek artmaktadır. Özellikle kavun, karpuz ve narenciye üretiminde önemli artışlar olmuştur. Seracılıkta Selimiye’de giderek yaygınlaşmaktadır. Selimiye’de hayvancılık özellikle süt üretimine ait hayvancılık yapılmaktadır. Selimiye ve yöresinde günde 20- 22  ton süt üretilmektedir. Elde edilen sütler Milas Kaymakamlığının ve köy muhtarlarının girişimiyle Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından oluşturulan süt birliği tarafından pazarlanmaktadır. Bu nedenle bir zamanlar et hayvancığı yapılan Selimiye’de et hayvancılığı yetiştiriciliği azalmıştır.  Selimiye’de semercilik, saraççılık, testicilik, sepetçilik gibi el sanatları halen yaşatılmaktadır.

17.yy da Anadolu’yu gezen Evliya Çelebi o günkü adı Mandalyat olan Selimiye’yi şöyle anlatır:“Mandalyat sığla toprağına hastır.150 akçe mezmu kazadır. Şehir düz bir yarda, yüz evi, bağı, bahçesi, hanı, camisi, mescidi, hamamı, mektebi, su ve havası bol güzel bir kasabadır.

Belediye Başkanları: Vasfi Efendi, Ali Zenger, Mehmet Emin Kokulu(1967-1977), Mustafa Gül(1977-1980/1989-1999), Metin Akbay(1980-1989), Süleyman Serin(1999-2004), Mehmet Gül(2004-2014) Kaynak: www.selimiye.bel.gov.tr

2014 yerel seçimlerinde, Muğla'nın Büyükşehir statüsüne kavuşturulmasıyla, Selimiye'nin belde konumu sona ermiş, Milas'ın bir mahallesi olmuştur.Favori Sosyal Sitelerde Paylaş.
 

Dil Çeviri

Turkish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish