Skip to content
Bafa Gölü PDF Yazdır E-posta

Konumu: Muğla-Aydın İl Sınırları İçindedir
Kuruluşu: 1994 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Tabiat Parkı İlan Edildi
Bafa Gölü Tabiat Parkı Alanı Yüzölçümü: 12281 Ha.
Göl Alanı: 708 Ha.
Ulaşım: Milas-Söke Karayolu 30. Km Yol Kenarı

Bafa Gölü Tabiat Parkı:
Muğla ve Aydın il sınırları içinde kalan Bafa Gölü 1994 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Tabiat Parkı ilan edildi. 12.281 Hektarı kapsayan Tabiat Parkı sınırları içinde Bafa Gölü yer almaktadır. Muğla ve Aydın il sınırları içinde bulunan ve toplam 708 Hektarlık bir alansal yayılıma sahip olan Bafa Gölü, bir acıtuzlu su gölüdür. Su kodu 2 m düzeyinde olup en derin yeri 25 metredir.
Bafa Gölünün çevresi ılgın, zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplı olup, göl kuzeyine DSİ tarafından yapılan set boyunca okaliptus ağaçlandırması yapılmıştır. Uluslar arası sözleşmeler(RAMSAR) gereğince öncelikli olarak korunması gereken yerler arasındadır.  Bafa Gölü M.S. 3. yy’a kadar Ege Denizi üzerinde Latmos Körfezi olarak bilinen deniz kıyı ekosistemi durumundayken, Büyük menderes Nehrinin getirdiği alüvyonlarla kapanması nedeniyle denizden ayrılmış ve göl haline dönüşmüştür. Bir başka ifadeyle Bafa Gölü, ülkemizin en genç göl ekosistemlerinden birisidir. Tarihsel ve kültürel yapısıyla, zengin biyolojik çeşitliliğiyle, birçok kuş ve yaban hayvanlarına ev sahipliği yapan, flora açısından 237 cins, 327 tür ve 22 alt tür ve 16 endemik türü ile zengin bir bitki türüne sahiptir.
Bafa Gölü Tabiat parkı, karasal ve sucul canlılar için önemli beslenme, yuvalanma ve barınma alanlarına sahiptir. Göl ve içersindeki adalar, su kuşları açısından önemli alanlardır. Menet adası çeşitli türlere ait çok sayıda yuvanın bir arada bulunduğu çok önemli bir üreme alanıdır. Burgazkule İkizce adada kuş türlerinin önemli beslenme ve barınma yerleridir. Göl, Karia Kıyılarının Helenistik döneme dek doğal limanlardan birisiydi.


Toprak Özellikleri: Kırmızı-Kahverengi Akdeniz toprağıdır.
Florası:Sahip olduğu fıstık çamı ormanı ve zengin Akdeniz bitki örtüsü nedeniyle önemlidir. Bu ağaçlardan sağlanan ürünler yöre halkının en büyük geçim kaynağını oluşturmaktadır. Orman bitki örtüsünde ekolojik toleransı yüksek, tipik Akdeniz Kızılçam toplulukları vardır. Florasında ülke çapında nadir bitki türlerinin zengin popülasyonları yer alır. Yüzlerce bitki türünün olduğu Beşparmak dağarlında dünya endemiği Sığır Kuyruğu da görülmektedir. Ayrıca 13 orkide türüne de ev sahipliği yapmaktadır.
Faunası:
1-    Omurgasız Faunası
1.1    Planktonlar
1.2    Bentik

2-    Omurgalı Faunası
2.1 İki Yaşamlı Sürüngen ve Memeli
2.1.1 İki Yaşayışlılar(Amphibia)
2.1.2 Sürüngenler(Reptilia),
2.1.3 Memeli Hayvanlar(Mammalia)
2.2 Kuşlar; Bataklık Kırlangıcı, Tepeli Pelikan, Küçük Akbalıkçıl, Gri balıkçıl üreyenlerden bazılarıdır.
Bu üreyen kuşlar dışında kışlamak üzere gelen göçmen kuş ve ördek türlerinin barınma alanıdır. Bu türlerin en önemlileri Küçük Batağan, Bahri Karaboyunlu Batağan, Karabatak, Ördek çeşitleri, Sakarmeke, Kaz, Pelikan, Filamingo, Kuğu, Fiyu vb.
Estetik Kaynak Değerleri:

Göl çevresi bitki örtüsü ılgınlarından meydana gelir. Bafa Gölü Büyük Menderes’in saklı olduğu ekosistem özelliklerini barındırmakta ve nesli tehlike altında bulunan birçok kuş türüne üreme ve kışlama olanağı sağlamaktadır.

Kaynak:
Çevre ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü,
Muğla İl Çevre ve Orman MüdürlüğüFavori Sosyal Sitelerde Paylaş.
|
 

Dil Çeviri

Turkish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish