Skip to content
Milas Meslek Yüksekokulu PDF Yazdır E-posta

TARİHÇE

Yükseköğretim Kurulunun 21.04.1995 tarihli kararıyla kurulmuş olan Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksek Okulu, 4.8.1995 tarihinde merhum Nedime Beler’in bağışladığı Hükümet Binasının karşısındaki Macar Evinde eğitim-öğretim yaşamına başladı. Okul ilk olarak 1995-1996 eğitim-öğretim yılı Güz yarıyılında Restorasyon Bölümü, 14 öğrenci ve bir öğretim üyesiyle faaliyetine başladı.

1996 – 1997 Eğitim–Öğretim yılında Halıcılık ile Turizm ve Otelcilik Programlarının açılması ve öğrenci sayısının artması nedeniyle Özler İş Merkezinin en üst katına taşınılmıştır. Bu binada eğitim – öğretim 5 yıl sürdürüldü. Okulun bu binadaki akademik yaşamı, Halil Gümüşel ve merhum Halil Özler’in kendilerine ait işyerlerinden kira almamasıyla gerçekleşmiştir.

Bu süre içinde, okul yönetimi ile okulun bağlı bulunduğu Muğla Üniversitesi Rektörlüğü de, yüksek okulun kendisine ait bir binada öğrenim hizmeti vermesi için yer arayışlarını sürdürdüler. Sonunda Türkiye Kömür İşletmelerinin Beçin Beldesinin sınırları içinde bulunan 13 bin metrekarelik alan çok ucuz fiyata İşletme Müdürlüğünden satın alınarak okul inşaatına başlanıldı. 23 Ocak 2000 tarihinde başlanılan 5 katlı okul inşaatı, 5 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak 5 Ekim 2001 tarihinde eğitim – öğretime açıldı ve 2001-2002 eğitim-öğretim yılına yetiştirildi.

YAPIM ÖYKÜSÜ

Burada okulun yapım sürecinden ve okula ismi verilen Sıtkı Davut Koçman’dan kısaca söz etmek anlamlı olacaktır. Okul inşaatı, Milaslılardan toplanan 27 milyar lira bağış ve diğer(malzeme) katkılarla ancak su basman seviyesine gelebiliyor.  Devletin bu iş için ayırdığı 95 milyar lira ödenek ile okulun inşaatını yapmaksa hiç mümkün değil… Okul yöneticileri ve Rektörlük, inşaatı nasıl tamamlarız diye kara kara düşünürlerken, imdada, Muğla Üniversitesine trilyonluk katkılarla destek olan ve üniversitenin gelişip-serpilmesini sağlayan hayırsever işadamı Sıtkı Koçman yetişiyor.

Koçman, Milas Meslek Yüksek Okulunun inşaatı için 512 milyar lira para veriyor ve inşaat ondan sonra tamamlanabiliyor. Muğla Üniversitesi Rektörlüğü de bir şükran ifadesi olarak okula onun adını veriyor. 5 Ekim 2001 tarihinde Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksek Okulunun açılışında, Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı, “Bu okulun yapımına katkıda bulunan herkese teşekkür ederiz ama esas şükranımız da Sayın Koçman’a” diyor, saygı ve minnetle…  Sıtkı Koçman da yaptığı konuşmada, “El ele vererek her şeyi yapabiliriz. Biz yalnız çalışmaya, bireysel davranmaya alışmışız.  Birlikte çalışırsak daha büyük işler başarabiliriz. 70 senedir iş hayatındayım. Her gün yeni şeyler öğreniyorum. Birbirimizi sevmeliyiz. Bir insan için en önemli şey itibardır. Yalan söylemeyin. Her zaman dürüst ve açık olun.”

Rektör gibi, Milaslılar da Milas’a böyle bir yüksek okul binası kazandırdığı için merhum Sıtkı Koçman’a saygı, sevgi ve minnet duyguları içindedirler. Kazancını eğitim ve toplumun kalkınması için harcayan kişilerin, iyi insanların önünde saygıyla eğilmek gerekiyor.

BÖLÜMLER VE AKEDEMİK KADRO

Yüksekokul, eğitim – öğretim faaliyetlerine başladığı yıldan itibaren, program sayısını artırmış, programların öğretim elemanı ihtiyacını da tahsis edilen kadrolar ölçüsünde gidermeye çalışmıştır. Kurulduğu tarihten 2000 yılına kadar Yüksekokul Müdürlüğüne bağlı olan programlar, bu yıldan itibaren İktisadi ve İdari Programlar Bölümü ve Teknik programlar Bölümü olarak iki gruba ayrılmıştır. Yüksekokul iki ayrı bölüm altında yedi programla eğitim – öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu programlardan, Mimari Restorasyon, Halıcılık ve Kilimcilik, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programları Teknik Programlar Bölümü adı altında; Turizm ve Otel işletmeciliği, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, İşletme Yönetimi ve Pazarlama programları İktisadi ve İdari Programlar Bölümü adı altında faaliyetlerini devam ettirmektedir. Mimari Restorasyon, Halıcılık ve Kilimcilik, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları programlarının ikinci öğretimleri de mevcuttur.

Okulun 1200 civarında öğrencisi bulunmaktadır.


OKUL MÜDÜRÜ: Doç. Dr. Muzaffer Demir

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Muğla Üniversitesi
Milas Meslek Yüksekokulu
Atatürk Mahallesi TKİ Lojmanları Arkası
Beçin Beldesi
48200 Milas/MUĞLA

e-posta: Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
Telefon: 0.252.515 12 01-02
Fax : 0.252. 515 12 00

web       : www.mu.edu.tr

Kaynak: www.mu.edu.tr / Milas Kentimiz ve Sevdamız Bizim, Nevzat Çağlar Tüfekçi, 2005
Favori Sosyal Sitelerde Paylaş.
 

Dil Çeviri

Turkish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish