Skip to content
HEKATOMNOS VE 2400 YILLIK SIR PDF Yazdır E-posta

Milas kent merkezinde, Hisarbaşı Mahallesinde Uzunyuva’nın hemen dibinde, filmlere ve romanlara konu olabilecek bir kaçak kazının varlığının ortaya çıkarılması; Milas’ın tarih ve kültür açısından önemini bir kez daha ortaya koydu. Çok profesyonelce tezgâhlanan(önce mezarın üstündeki gecekondu misali ev çok yüksek fiyatla satın alınıyor, sonra müştemilatının tabanından oda mezarın bulunduğu yere 12 metrelik bir delik açılıyor, oda mezara girmek için de tavanından 1.80 metre kalınlığındaki mermer, karot mermer delicilerle delinerek 80 cm. çaplı bir delik açılıyor ve oda mezara giriliyor. Tam Hekatamnos’un lahitinin üzerine iniliyor. Tüm bunlar ise iki yıllık bir süreçte oluyor) bu kaçak kazı olgusunun; tarihi mirasın daha fazla zarar görmeden ve tarihe ışık tutacak buluntuların daha fazla talan edilmeden ortaya çıkarılması sevindirici bir durum. İyi ki bu konuda daha fazla geç kalınmadı…

 

Hekatamnos ile ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum: “MÖ 6 yy’ın ortalarından itibaren bölgeye Perslerin egemen olmasıyla diğer kentler gibi Mylasa da merkezden atanan tiranlar(satrap-vali)tarafından yönetilmeye başlanıldı. MÖ 500’de Miletos tiranı Aristogoras komutasında Naksos adasına doğru yol alan Pers donanmasında gemi kaptanlığı görevini de yapan İbanollis oğlu Oliatos’u Mylasa tiranı olarak görmekteyiz. Mylasa, MÖ 5. yy’da Ionia ihtilaline ve Pers savaşlarına katılır. İhtilalin bastırılmasıyla tekrar Perslerin egemenliği altına girer, Mylasa. MÖ 446’da bu hegemonyadan kurtulur. MÖ 450-440 yılları arasında Attika Delos Deniz Birliğine üye olmuştur. Birliğe yılda bir talent civarında haraç ödemesi, Mylasa’nın o dönemdeki önemini göstermektedir. Mylasa ile birlikte çevre kentleri MÖ 440’da birlikten çıkarıldılar.  Bunun üzerine İç Karya yeniden Perslerin denetimi altına girerken Mylasa MÖ 360 yılına kadar satraplığın merkezi olmuştur. Satrap olarak ta, Mylasalı soylu bir aileye mensup Hyssaldomos atanmıştır. Hyssaldomos’un yerine satrap olan oğlu Hekatamnos MÖ 395-377 yılları arasında hüküm sürmüş ve kendi adına, ön yüzünde Mylasa’nın baştanrısı Zeus Labrandos, arka yüzünde bir aslan betimlemesi olan gümüş sikkeler bastırmıştır. Hekatamnos’tan sonra satrap olan Mausolos Mylasa’ya pek çok olumlu değişiklikler getirmiştir. Bunların başında imar faaliyetleri yer alır.(Kaynak: Uygarlıkların Başkenti Mylasa ve Çevresi, Abuzer Kızıl, Milas Belediyesi ve MİÇEV yayını, 2002)

Hekatamnos’un MÖ 395’de ölümünden sonra Karya satrabı olan oğlu Mausolos tarafından, şu anda yerin altında olan ve en kısa sürede gün ışığına çıkarılmayı bekleyen oda mezar ve lahiti yaptırılmıştır. Yetkililerin de açıkladığı gibi, soygunculardan geride kalan bu eserlerin ortaya çıkarılması ve bilgilerinin açıklanması; tarihe ışık tutacak, Milas’ın daha da önem kazanmasını sağlayacaktır. Bölgede, kazılar başlatılmıştır. Yetkililer, bu anıt mezarın, Karya bölgesine ait son yüzyılın en önemli arkeolojik buluntularından birisi olduğunu ifade ediyorlar. (2009 yılından itibaren, bu mezarın bulunduğu bölgede, Milas Belediyesi tarafından hazırlanılan, Tabakhane Caddesi ve Hisarbaşı Sokak çevresini kapsayan restorasyon ve sokak sağlıklaştırma projesinin, Muğla Valiliğine sunulduğunu da burada belirtmeliyim)

Milas’ın sahip olduğu değerler; Gümüşkesen Anıtıyla, Hekatamnos’un mezarıyla, Su Kemerleriyle, Beçin Kalesiyle, Baltalı Kapısıyla, 27 ören yeriyle, Selçuklu-Menteşe Beyliği ve Osmanlı dönemi eserleriyle, yakın tarihin cumbalı ahşap evleriyle, anıt ağaçları ve sarnıçlarıyla ve diğer her türlü kültürel mirasıyla bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Milas’ın kültürel kimliği; bu kültür ve tarihi değerlerinin bir proje kapsamında bütün olarak değerlendirilmesini gerektiriyor. Milas sahip olduğu bu değerleriyle, sanki bir Açıkhava müzesi gibidir ve UNESCO’nun “Dünya Kültür Mirası” listesine girmeyi hak eden bir kenttir.

Nevzat Çağlar TüfekçiFavori Sosyal Sitelerde Paylaş.
|
 

Dil Çeviri

Turkish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish