Skip to content
HAPİSTEKİ İHBARLA ORTAYA ÇIKAN SIR PDF Yazdır E-posta

2400 yıllık mezar odası ve lahitin ardından film gibi bir hikâye çıktı...

Milas’ta Zeus Karios Kutsal Mabet Alanı’nda ortaya çıkarılan Kral Mausolos’un babası Hekatomnos’a ait 2400 yıllık mezar odası ve lahitin ardından film gibi bir hikaye çıktı.

Muğla’nın Milas ilçesinde yayın yapan Doğuş Gazetesi sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Tunç, taahütü ihlal suçundan dolayı hapis cezasını çarptırılmıştı. 18 Haziran’da cezasını çekmek için Milas Cezaevi’ne giren Tunç, kaçak kazı yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan 4 define avcısının bulunduğu koğuşa konuldu. Turan Çelik adlı define avcısı ertesi gün Tunç’a yıllardır herkesin peşinde olduğu Hekat0mnos’a ait mezarı bulduklarını ve mezar odasında yapılan soygunları anlattı. “Mezar odası ve lahit iki kez soyuldu. İkinci soygunda 60 cm’lik eşsiz bir altın heykel bulundu“ diyen Çelik, “Şimdi sıra bu lahitin çıkarılmasında... Lütfen çıktığında bu işi jandarmaya bildir, çalınmasına engel ol” dedi. Anlatılanları şaşkınlık içerisinde not alan Tunç, 5 gün sonra para cezasını ödeyip serbest kalınca da, bu şok iddiaları gazetesine taşıdı. Tunç’un haberi üzerine Muğla Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, 45 günlük incelemenin ardından düzenlediği operasyonla 10 zanlıyı gözaltına aldı. Yakalanan zanlılardan 5’i tutuklanıp cezaevine gönderildi. Bu arada Hekatomnos’un lahitini kaçak kazı ile çıkaran şebekenin ulusal ve uluslararası boyutlarıyla ortaya çıkarılması için MİT’in de devreye girdiği ve bu amaçla çok yönlü bir araştırma yaptığı öğrenildi.

12 metre aşağı inildi Operasyonda baraka içerisindeki beton kapaktan yerin 12 metre altına inildi. Burada iki büyük odayla karşılaşan yetkililer, 2 metre büyüklüğünde iki lahite rastladı. Lahit içinde 1 metal arama dedektörü, 2 adet elmas uçlu matkap uç ve kürekler ele geçirildi (VATAN-14 Ağustos 2010)Favori Sosyal Sitelerde Paylaş.
|
 

Dil Çeviri

Turkish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish