Skip to content
KARİA-KARYA HAKKINDA BİLGİ PDF Yazdır E-posta

Günümüzde Aydın ve Muğla illerinin büyük bölümü ve Denizli ilinin batı ucunu kapsar. Kuzeyini Büyük Menderes(Maiandros) Nehri, doğusunu Dalaman(Indos) Çayı sınırlar. Batısı ve güneyi Ege denizidir. Bölge adını Anadolu'nun yerli halkı Karlar'dan alır. Karlar II. Binde Hitit ve Mısır metinlerinde, Karşika ya da Karakişa olarak anılırlar. I. Bin yılda Pers kayıtlarında Karka adıyla geçerler.

Herodotos, Karlar'ın Anadolu'nun yerli halkı olduklarını, Mysia ve Lydyalı'larla kardeş olduklarını iddia ettiklerini aktarır. Karca henüz çözülememiştir. Troia savaşında diğer Anadolu halkları gibi Priamos'un yanında savaştılar. Sorguçlu miğferi, omuza asılabilen tutamaklı kalkanı, kalkanların dış yüzeylerini resimlerle süslemeyi ilk kullananlar Karialılar’dır. Mısır ordularında paralı asker olarak çalışmışlardır. Adları, 591'deki Nubya seferine katılmalarından ötürü, Ebu Simbel Tapınağı duvarlarına kazınmıştır.

Karia'da, Lelegler'de yaşıyorlardı. Homeros'a göre Lelegler önceden Kralları Altes önderliğinde Troas'da Pedassos kentinde oturuyorlardı. Troia savaşından sonra Karia'ya yerleştiler. Halikarnasos yakınlarında sekiz kent kurmuşlardır. Bunlardan birine Pedasa adını verdiler. Lelegler'den geriye evler, duvarlar, mezarlar kalmıştır. Yazıt ve anıt günümüze gelmemiştir.

Peloponnesos yarımadasından IX. yüzyılda gelen Dorlar, Datça ve Bodrum yarımadasına yerleştiler. Zamanla yerli halka karışıp kaynaştılar. Dorlar yerli halkın direnişine rağmen DOR HEKSAPOLIS'i adı verilen dini ağırlıklı bir birlik oluşturdular. Birliğe üye olan kentler; Halikarnasos, Knidos, Kos (İstanköy adası) ve Rodos adası kentleri (Lindos, Ialysos, amiros)

Üyeler Knidos'da bulunan Triopia Apollon onuruna yapılan Dorieia denilen şenliklere katılırlardı. Bu şenliklerde Apollon onuruna oyunlar düzenlenir, kazananlara üçayaklı tunç kazanlar armağan edilirdi. Karialılar'ın ortak kutsal alanı Mylasa'daki Zeus Karios tapınağıydı.

Büyük Pers İmparatorluğu satraplık denilen bölgelere ayrılmıştı. Karia'nın ilk satrapı Mylasalı Hyssaldomos'tu. Onu, oğlu Hekatomnos ve 377 yılında torunu Mousolos izledi. Mousolos, başkentini Mylasa'dan Halikarnasos’a taşıdı. Karia'da kadınla erkek aynı sofraya oturamazlardı. St. Poul tarafından ziyaret edilmeyen Karia'da Hıristiyanlık, İmparator Constantinus'un tarafından resmi din olarak kabul edilişine kadar gelişmemiştir. Erken kiliseleri en uç kentleri olan Laodikeia ve Kolossai'de bulunur. Alabanda yöresinde bitki ilaçlamasında kullanılan bir tür kükürt çıkarılıyordu. Karia Zeytinyağı Atina'ya, balı Mısır'a, Kaunos kuru incirleri Mısır ve İtalya'ya, Knidos şarapları Yunanistan'dan Mısır'a kadar ihraç ediliyordu. Knidos soğanıyla, Kaunos ahtapotuyla meşhurdu.
Mermeri, levhalar halinde kesme yöntemini, Karialı'lar bulmuştur. Iasos’un meşhur kırmızı-pembe damarlı mermerleri İstanbul’daki Ayasofya'da ve Ravenna'daki San Vitale'nin yapımlarında kullanılmıştı. "HALİKARNASSOS MAUSOLEIONU"  antik dünyanın yedi harikasından biridir. Halikarnasos’ta yer alır. Karia Satrabı Mausolos'un, mezar anıtıdır.

Tarih ilminin babası sayılan  HERODOTOS, V. Yy.da Halikarnasos(Bodrum) kentinde doğmuştur. Anadolu, Yunanistan, Mısır, İran, güney İtalya'yı gezmiştir.

SEKİZ LELEG KENTİ;
Hepsi Myndos ( Bodrum ) yarımadasında yer alır. Syangela/Theangela, Myndos, Termera, Side, Madnasa, Pedasa, Uranium, Telmessos

 

ÖNEMLİ KARIA ANTİK KENTLERİ
APHRODİSİAS / Geyre-Karacasu-TAVAS-DENİZLİ

HERAKLEİA Latmos / Kapıkırı Köyü-BAFA GÖLÜ-MİLAS
BURGAZ/ESKİ KNIDOS
HIERAPOLIS / PAMUKKALE-DENİZLİIASOS / Kıyıkışlacık-MİLAS
KNİDOS / Tekirburnu-DATÇA

NYSA / Sultanhisar-AYDIN

STRATONİKEİA / Eski Eskihisar-YATAĞAN
ALABANDA / ARAPHİSAR/Doğanyurt-ÇİNE

ALİNDA/ KARPUZLU-ÇİNE

EUROMOS / Ayaklı-MİLAS
GERGA/ OVACIK
HALİKARNASSOS / BODRUM
KEDREAİ / Sedir Adası-MARMARİS

LABRAUNDA / Kargıcak Köyü-MİLAS
LAGİNA / Turgut –YATAĞAN

LAODİKEİA / DENİZLİMYLASA x MİLAS
AMOS / Kumlubük--TURUNÇ-MARMARİS

AMYZON / Mazın Kalesi-ÇİNE

HYDİSOS / Karacahisar Köyü-MİLAS
HYLLARİMA / Çamyayla Köyü-ÇİNE
Beçin Kalesi / MİLAS

PHOİNİKS / Taşlıca Köyü-Marmaris
PİGİNDA / Çamlıdere Köyünün 7 Km. Güneydoğusu, Bozdoğan – AYDIN

TRALLES/AYDINFavori Sosyal Sitelerde Paylaş.
|
 

Dil Çeviri

Turkish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish