Skip to content
Son Dakika:
image4.jpg
KAZIM BENCİK-İÇME KÖYÜ PDF Yazdır E-posta

1328(1912) doğumluyum. Yani 97 yaşındayım. Eski adıyla Sepetçi yeni adıyla İçme köyünde doğdum. Bu benim nüfus kâğıdımda yazan tarih. Eskiden, doğan çocuklar hemen nüfusa yazdırılmazdı. Bazen 1-2 yıl, hatta daha fazla geç yazdırıldığı da olurdu. Benimki de böyle olabilir. Ama nüfustaki yaşım bu… Yunan harbini(İstiklal Savaşını) hatırlarım. Yunan o zaman İzmir’e çıkmış, Afyon’a doğru ilerlemişti.  Aydın’a kadar geldiler. Aydın’ı, Afyon’u yaktılar. O zaman Yörük Ali vardı. Demirci vardı. Bunlar Efe, Efe… Bunlar Yunan’a karşı geldiler.

 
1938 YILI VE ÖNCESİNDE MİLAS’TA EĞİTİM PDF Yazdır E-posta

Milas kasabasında halen 504 kız ve 696 erkek öğrenci ile 9’u bayan 8’i erkek olmak üzere 17 öğretmeni bulunan 2 ilk ve 1932 yılında açılan muhtelit(karışık) bir ortaokul vardır.  Ortaokulun 11 öğretmeni, 67’si kız ve 194’ü erkek olmak üzere 261 öğrencisi vardır. Milas’ın çevresinde ise 524 kız ve 946 erkek öğrenciyle 23 öğretmeni bulunan 19 okul mevcuttur.

 
MİLAS’TA TARİHE TANIKLIK EDEN ZEYTİN AĞACI PDF Yazdır E-posta

MİLAS’TA TARİHE TANIKLIK EDEN ZEYTİN AĞACI

Antik çağdan bu yana Milas ve çevresi önemli bir zeytin bölgesi olarak bilinir ve tanınır. Karya bölgesinin güzel iklimi, verimli toprakları ve stratejik konumu nedeniyle, antik çağda hep çeşitli kavimler tarafından ele geçirilmek, sahip olunmak istenen bir ülke konumunda olduğu rivayet edilir.

 
ALİ SAĞIROĞLU PDF Yazdır E-posta

ALİ SAĞIROĞLU(Milas-Merkez)
1921 yılında Milas’ta doğdum. 88 yaşındayım. İlk ve orta tahsilimi Milas’ta yaptım. İstanbul’da 6 sene okudum. Taksim Kolejinde okudum. İsmi daha sonra Şişli Terakki oldu. Haydarpaşa Lisesi ve Hayriye Lisesinde okudum. O zamanlar imtihanlar zordu. Çok lise değiştirdim. Doktor olma niyetim vardı. İstanbul Üniversitesi Tıpta okuyan arkadaşlarım vardı. Biri, daha sonra başbakan olan Sadi Irmak’ın oğluydu. Arkadaşımdı. O götürmüştü beni okula.  Orada kadavraları gördüm. O kadavraları görünce nefret ettim ve Tıp okumaktan vazgeçtim. Başka okula da gitmedim. 1941 yılında Milas’a döndüm.

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki > Son >>

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 10 ziyaretçi çevrimiçi

TARİH VE SAAT


Ziyaretçi Sayacı

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün:5
mod_vvisit_counterDün:97
mod_vvisit_counterBu Hafta:206
mod_vvisit_counterBu Ay:735
mod_vvisit_counterToplam:31836

Siteden yapılan alıntılarda, kaynak belirtilmesi rica olunur

Sahip Olduğu Tarih ve Kültür Değerleriyle, UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesine Girmeyi Hakeden Kent; MİLAS

Dil Çeviri

Turkish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

DETAYLI ARA

Mylasa'dan Milas'a;Tarihin ve Kültürlerin Harman Olduğu Kent...

HAVA DURUMU

MILAS