Skip to content
Beçin Horozları Neden Erken Öter? PDF Yazdır E-posta

Beçin Horozları Neden Erken Öter?

Yaptığı savaşlar ve deniz seferleriyle Milas çevresinde derin izler bırakmış olan Ahmet Gazi, yüzyıllardan beri evliya olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde halkın, “Beçin Dedesi” ismini verdiği bu büyük savaşçı, Evliya Çelebi tarafından, “Derebeyi Sultan” olarak nitelendirilmektedir. Türbesi; mevlit, adak, yağmur duası ve Hıdrellez gibi nedenlerle ziyaret edilmektedir. Menteşe Beylerinin içinde, Ahmet Gazi’nin halk üzerinde yarattığı etki o kadar büyüktür ki, bugün yörede anlatılan bir efsane, Beçin’in fethini ve hatta Milas’ın fethini ona maleder.

Beçin, Muğla-Milas yolu üzerinde, Milas’a 5 km uzaklıkta 200 metreyi bulan bir yükselti üzerinde kurulmuştur.

Beçin Kalesi ilk çağlarda önemli değildi. Burasını bir rivayete göre Menteşe oğullarından Gazi Ahmet Bey fethetmiştir.  Çevrede Derebey Sultan olarak da ün kazanan Gazi Ahmet Bey, Beçin Kalesini Boğa Yokuşu denilen taraftan kuşatmıştı. Kendilerini iyi savunan Beçinlilere karşı, Gazi hile yoluna başvurmuş, kale içine önce bir boğa daha sonra da içerisi arı dolu bir kovan attırmıştı.

Günlerdir açlıktan kıvranan Beçin halkı, hemen boğayı parçalamaya başlamışlar… Bir süre sonra atılan kovandan vızıldayarak etin üzerine hücum eden arılar, Beçinlileri korkutmuş. Arıları gören halk, “Türkler’in sineği bunlar, kendileri kimbilir ne kadar korkunçtur?” diye düşünmeye başlamışlar. Bu sırada, Gazi Ahmet bey’den teslim olmaları için teklif gelmiş. Beçinliler, teklifi, horozlar ötünceye kadar düşüneceklerini söylemişler. Horozların bir an önce ötmesini arzulayan Gazi Ahmet Bey, tanrıya yalvarmış. Duası henüz bitmişti ki, horozlar ötmeye başlamış. Horozların erken ötmesiyle, Beçinliler, kaleyi erken teslim etmek zorunda kalmışlar. Bu tarihten sonra Milas(Beçin) horozlarının erken ötmeye başladığı rivayet edilir.

Bu söylenti tatlı bir halk motifiyle işlenmiştir. Çünkü halk, Gazi Ahmet Bey’i o kadar sevmiştir ki, kendisine bir de evliyalık vermiştir. Çevrede, onun “Beçin Dedesi” olarak adlandırılmasının bir nedeni bu olsa gerek.

Kaynak: Milas Kentimiz, Sevdamız ve Hüznümüz Bizim, Nevzat Çağlar Tüfekçi, Kendi Yayını, 2005, Baskısı TükendiFavori Sosyal Sitelerde Paylaş.
|
 

Dil Çeviri

Turkish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish