Skip to content
HERAKLEİA’NIN KAYA RESİMLERİ KORUMA ALTINA ALINMALIDIR! PDF Yazdır E-posta

Milas-Bafa-Kapıkırı Köyündeki Herakleia antik kentinin, eteklerinde kurulu bulunduğu Latmos(Beşparmak) dağlarındaki mağaralarda prehistorik(tarih öncesi) dönemlere (8 bin yıl öncesine) ait kaya resimler bulunmaktadır. Bu resimler, o bölgede arkeolojik yüzey araştırmaları yapan Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü üyesi Dr. Anneliese Peschlow-Bindokat tarafından 1994 yılında bulundu.

Prehistorik(tarih öncesi) döneme ait Latmos dağlarındaki kaya resimleri, MÖ 6. Bin-MÖ 5. Binin ilk yarısına tarihlenmektedir. Kaya resimleri sayesinde bölgedeki insan yaşamının 8 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu anlaşılmaktadır. Bu resimler Batı Anadolu tarih öncesi kaya tasvirlerinin ilk tanıklarındandır. Dağın daha çok batı yamaçlarına dağılmış ve genellikle kırmızı aşı boyası ile yapılmışlardır. Nadiren sarı ve beyaz renk kullanılmıştır. İşlenen konular, günlük hayattan alınmış sahnelerdir. Kadın ve erkek figürler ana motiflerdir. Hayvan resimlerine ender rastlanır. Resimlerde ayrıntılara rastlanmazken, erkekler çıplak, kadınlar ise etek veya önlüklüdür...

Son birkaç yıldır bu bölgede cam, seramik, kaynak elektrotları ve boya sanayinde kullanılan hammaddenin çıkarıldığı 7 feldspat ocağı açıldı. Yeni ocakların açılması için de başvurular yapıldı. Peschlow, bölgede yeni taş ocaklarına izin verilmeye başlanınca, yaz başından beri elinde GPRS cihazıyla dağ-tepe gezerek, resimlerin bulunduğu alanları harita üzerinde işaretlemeye başladı. 350 ayrı noktada 1050 kaya resmi tespit edildi. Dr. Peschlow, UNESCO ile Muğla ve Aydın Koruma Kurulları’na alanın kurtarılması, bir kıyıma kurban gitmemesi için rapor hazırlıyor, bu resimlerin bulundukların noktaların koordinatlarını belirleyerek, bu yerlerin koruma altına alınmasını istiyor.

Dr. Peschlow, bu resimlerin kurtarılması için hazırladığı raporda; bu resimler Anadolu Prehistorya Arkeolojisi’nde son on yılların en büyük keşifleri arasında yer aldığını; Şanlıurfa yakınlarındaki Göbeklitepe’de muazzam stelleri yapan insanlar, daha avcı-toplayıcı topluluklardan yerleşik yaşama geçen köylüler olma aşamasındayken; Latmos’taki kaya resimlerinden, insanların o zamandan bugüne doğru ne türden aşamalardan geçtiğini belirtmektedir. Peschlow, Latmos kaya resimlerinin konusu ve resim dili, dünyadaki kaya resim sanatında biricik olma özelliğine sahiptir ve bu nedenle de ‘Latmos Kültürü’nden söz edebiliriz diyerek şu rahatsızlığını dile getiriyor:”Türkiye’nin bu yegâne kültür hazinesi şu anda yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. İçinde oldukça önemli kaya resimlerinin bulunduğu Bafa Gölü’nün doğu ve kuzeydoğusundaki 8700 hektarlık alan parsellere ayrılarak burada yeni maden ocaklarının açılmasının çalışmaları yapılmaktadır. Bu durum, hemen engellenmelidir. Aksi takdirde henüz turizme tam açılmamış, kültürü ve tabiatıyla tek olma özelliği taşıyan ve bir tür prehistorya açık hava müzesi olan bu yörenin doğası bir daha geri gelmeyecek şekilde kaybolacaktır.” (Radikal, 30.9.2012)

Kültür ve Turizm Bakanlığını, bu bölgenin koruma altına alınması için göreve çağırıyoruz. Bu tarihi ve kültürel miras, yeni feldspat ocaklarına feda edilmemelidir. Denetimsiz ziyaretçilerin, bu resimleri bozmasının/tahrip etmesinin önüne geçilmelidir.

 

Nevzat Çağlar Tüfekçi

www.milasbilgi.com

Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınızFavori Sosyal Sitelerde Paylaş.
|
 

Add comment


Security code
Refresh

Dil Çeviri

Turkish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish