Skip to content
MİLAS’TA TARLA BALIKÇILIĞI PDF Yazdır E-posta

Milas, tarla balıkçılığı açısından önemli bir bölge… Türkiye’deki, tarla balıkçılığının % 90’ı Milas’ta gerçekleştiriliyor. İlçede, 165 toprak havuz işletmesi bulunuyor. Ülke genelinde ise 180 toprak havuzda balık yetiştiriciliği yapılıyor. Pazarlama sıkıntısı olmadığı için toprak havuzlarda genellikle levrek üretiliyor.  Daha çok Milas’a özgü bir durum olan tarla balıkçılığını konuşmak üzere, ‘Milas İç Su Ürünleri Yetiştirici ve Üreticileri Birliği’ başkanı Cengiz Atila ile biraraya geldik ve uzun bir söyleşi gerçekleştirdik. Birlik Başkanı Atila,  tarla balıkçılığının önemi ve sektörün içinde bulunduğu sorunlarla ilgili olarak ayrıntılı açıklamalarda bulundu.

Milas bölgesinde, toprak havuzlarda balık yetiştirmenin 1985 yılında başladığını, daha sonra bu üretimin giderek yaygınlaştığını açıklayan Atila, Birlik çatısı altında örgütlenmelerinin öyküsünü şöyle anlattı: “Toprak havuz işletmecileri ilk yıllarda dağınık haldeydi. Bu işi yapanlar çoğalınca, sorunlarımızı ortaklaşa çözmek, bir güç haline gelebilmek için 2007 yılının sonlarına doğru ‘Milas İç Su Ürünleri Yetiştirici ve Üreticileri Birliği’ni kurduk.  İlk başkanımız Sedat Zencir’di. Daha sonra Mustafa Kaçar oldu. Ben üç yıldır başkanlık yapıyorum. Şu anda 112 üyemiz var. Diğer 53 kişi ise Milas Su Ürünleri Birliği’nin üyesi. Çünkü onlar daha önce denizde kafes(ağ) balıkçılığı yapıyorlardı. Sonradan toprak havuzlara geçtiler. Bu nedenle onlar, o Birliğin üyeleri. Daha tam kurumsallaşamadık. Yavaş yavaş kurumsallaşma aşamasına geliyoruz. Milas’ta bu iş; Ekinambarı, Yaşyer, Savran ve İçme köylerinde yapılıyor. Tarla balıkçılığı ile uğraşan herkesi, Birliğimize çağırıyoruz.”

Milas ilçe genelinde bulunan 165 toprak havuz işletmesinde 2012 yılında 8200 ton balık üretildiğini belirten Cengiz Atila, Birlik bünyesinde bulunan 112 işletme olarak 4500 ton balık ürettiklerini, kalan kısmının ise Birliklerinin üyesi olmayan 53 işletme tarafından üretildiğini açıklıyor. Bunun da nedeni, o işletmelerin kapasitelerinin daha yüksek olması… Atila, 165 toprak havuz işletmesinin yıllık toplam üretimlerinin 7 ile 10 bin ton arasında değiştiğini de sözlerine ekliyor.

Tarla balıkçılığının % 90’ı neden Milas bölgesinde diye sorduğumuzda ise, Birlik Başkanı Atila, bu sorumuzu şöyle yanıtlıyor: ”Su kaynaklarımız bu iş için çok uygun. Toprak geçirgen değil. Toprak yabancı maddeleri bünyesine almıyor ve dolayısıyla havuzların bulunduğu topraklarda milyarlarca canlı üreyebiliyor. Balık bunlarla da besleniyor. Havuzdaki balıklar sadece suni yemle beslenmiyor. Topraktaki canlılarla beslenmeleri de onları daha organik hale getiriyor. Suyun tuzluluk oranı binde 15. Bu oran, deniz suyunda binde 36. Ayrıca yaz-kış su, 18 derece sıcaklıkta çıkıyor. Suda bir ısı değişimi olmuyor. Bu, balık gelişimi açısından olumlu bir özellik. Denizlere göre, kışın suyun sıcaklığının da aynı olması balıkların gelişimini çok olumlu etkiliyor. Binde 15’lik tuzluluk oranı çipura ve levrek yetiştiriciliği için uygun bir oran. Mineral, vitamin ve kalsiyum açısından toprağımız çok elverişli. Bu nedenle, üretimlerimiz çok kaliteli ve insan sağlığı için çok yararlı.”

Yurt içi ve dışındaki fuarlara katıldıklarını, tarla balığının insan beslenmesi için neden önemli olduğunu buralarda anlattıklarını ifade eden Birlik Başkanı Atila, her geçen gün tüketicilerin tarla balığını daha çok aradığını belirterek şunları anlatıyor:”Önceleri tarla balığına karşı insanlarda bir önyargı vardı. Daha çok deniz balığı tercih ediliyordu. Biz gittiğimiz fuarlarda, katıldığımız etkinliklerde, insanların neden tarla balığı yemeleri gerektiğini anlatıyoruz. Bizim balıklar sadece suni yemle beslenmiyorlar. Topraktaki milyarlarca canlı varlık ve organizma, aynı zamanda onların doğal beslenmelerini sağlıyor. Denizler, kimyasal ve çevresel atıklarla kirleniyor. Bu kirlilik, balık yaşamını ve gelişimini olumsuz etkiliyor. Bizim sularımızda hiçbir şekilde kirlilik olmuyor. Dolayısıyla, balıklarımızın insan sağlığı açısından çok yararlı olduğunu insanlara anlatıyoruz ve onlar da bizi anlıyorlar. Artık günümüzde, insanlar bir balıkçıya gittiği zaman, özellikle tarla balığı isteyenler, soranlar oluyor. Bizim balığın raf ömrü, deniz ve kafes balığına göre daha fazladır. Bunun nedeni, bizim balıkların sahip olduğu sağlıklı beslenme ve yetişme koşullarıdır. Balıklarımız, omega yağları açısından daha zengin.”

Milas İç Su Ürünleri Birliği başkanı Cengiz Atila; devletten, ürün(elektrik, su, yem, sigorta vd.) desteği(prim) istediklerini, pazarlamadan kaynaklanan sorunlarının bulunduğunu, henüz ihracat yapma aşamasına gelmediklerini, Birlik olarak kendi ürünlerini işlemek üzere bir işleme tesisi kurmak istediklerini de sözlerine ekledi… (Not: Bu söyleşi, en geniş haliyle yayınlanacak.)

Nevzat Çağlar Tüfekçi

 Favori Sosyal Sitelerde Paylaş.
|
 

Add comment


Security code
Refresh

Dil Çeviri

Turkish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish