Skip to content
MİLAS FESTİVALİ VE ÖNERİLER! PDF Yazdır E-posta

Yerel yönetimler, bir festival düzenledikleri zaman, etkinliğin sadece eğlence boyutu ön plana çıkarılmamalı; panel ve konferanslarla, “bilinç oluşturma” gibi bir sorumluluğu da yerine getirmelidirler… Eğlencenin etkisi anlıktır ama oluşturulan bilincin etkisi, kalıcıdır… 3. Uluslararası Milas Festivali,  9-14 Eylül tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle gerçekleştirildi.  Festivalin eğlence ve gösteri boyutu iyi şekilde programlanmış. Kültürel etkinlik anlamında, sergilere de programda yer verilmiş. Bu yanıyla Milas Festivalini başarılı bulabiliriz. Milas Festivali’nde panel ve konferans gibi etkinliklerin olmayışı ise önemli bir eksiklikti!

Bir şenlikte, panel vb. etkinliklere yer verilmeyişinin nedeni; “panele kimse gelmiyor ki” şeklinde bir açıklama kesinlikle olamaz! Bir panele 10 kişi de gelse, o kişilerin, konu hakkında görüşlerini zenginleştirmek; bir konserin yüzlerce ve hatta binlerce kişinin üzerinde bıraktığı etkiden daha yararlıdır. Bu yazdıklarımdan, kesinlikle sanatçılarımızı ve konserlerini küçümsediğim anlamı çıkarılmasın. Bir etkinlikte müzik de olacak, eğlence de… Fakat panel gibi düşünce dünyamızı geliştirecek, toplumsal duyarlılığımızı arttıracak etkinlikler de mutlaka olmalıdır.

Panel gibi toplantılara katılımı arttırmanın birçok yöntemi var. Çeşitli biçimdeki duyurular; insanları panele davet etmek için genel geçer bir yöntem. Böyle toplantıların hedef kitlesi; görevliler tarafından telefonla tek tek aranarak, toplantıya katılım arttırılabilir. İnsanlar, bizzat arandığı zaman (veya arayan bir de belediye başkanıysa), toplantıya katılımın istenilen düzeyde gerçekleşmesi mümkündür. Sol/sosyal demokrat belediyecilik anlayışında; bilinç yaratan, düşünce geliştiren etkinliklerin, belediye tarafından düzenlenen bir festivalde olmaması düşünülemez. Bu, niteliksel bir eksikliktir. Panel konuları ne olabilirdi? Milas için çok sayıda konu belirlenebilir ama burada üç konu önerebilirim. Birincisi, sahip olduğu tarih ve kültür değerleriyle turizmde hak ettiği yerde olabilmesi için Milas’ın geleceği nasıl planlanılmalı? İkincisi, Milas zeytinyağı nasıl marka haline getirilebilir ve pazarlama sorunları nasıl aşılabilir? Türkiye nasıl bir Anayasaya sahip olmalı?

Bir festivalin uluslararası niteliği, sadece başka ülkelerden sanatçı ve çeşitli gösteri gruplarının programda yer alması değildir. Panellerle de böyle bir katılımın olması; o şenliğin uluslararası yanına katkı sağlar…(Didim, Dikili festivalleri buna örnektir)

Milas Belediyesi, uluslararası bir festival düzenleyip de; bunun içinde Milas-İsrail ilişkilerinin olmaması ise başka bir eksiklik. Çünkü Milas’la İsrail arasında tarihten kaynaklanan sosyolojik bağlar var. Milas doğumlu pek çok Yahudi hemşerimiz ve çocukları İsrail’de yaşamlarını sürdürüyor. Onlar, belli aralıklarla Milas’a gelip, özlem giderirler. Milas-İsrail arasında kurulacak ticari bağlar; Milas’ın ekonomik yaşamına zenginlik katacaktır. Örneğin, Milas’tan İsrail’e; zeytinyağı ve balık ihracı mümkün. Önümüzdeki yıl düzenlenecek festivalde, bu konu mutlaka dikkate alınmalı; Milas Belediyesi, İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği ile yazışmalar yaparak, bu ilişkilerin temelini şimdiden atmalıdır. 2000 yılında düzenlenen Milas Festivali de; Milas doğumlu İsrail’deki Yahudilerin ve (rahmetli Orhan Bahtiyar’ın çabalarıyla) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki sanatçıların katılımıyla, uluslararası bir niteliğe sahipti…

Bundan sonra düzenlenecek festivaller; bir komite aracılığıyla hazırlanıp, uygulamaya konulduğunda; ortaya çok daha iyi bir festival tablosu çıkacaktır… Festival süresinin uzunluğu ve program yoğunluğu, maliyet arttırıcı bir unsur olduğundan; sürenin kısa tutulması, kaynaklardan daha az harcama yapılması anlamında yararlı olacaktır.

Nevzat Çağlar Tüfekçi

Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

 Favori Sosyal Sitelerde Paylaş.
|
 

Add comment


Security code
Refresh

Dil Çeviri

Turkish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish