Skip to content
ZEYTİNYAĞINDA İÇ TÜKETİMİN ARTTIRILMASI SORUNU… PDF Yazdır E-posta

Türkiye, önemli bir zeytin üreticisi ülke… Zeytin ağacı sayısı 170 milyona yakın. Her yeni dikilenlerle, ağaç sayısı her geçen yıl artıyor. Zeytin ağacı sayısındaki artışa rağmen zeytinyağına gereken önem verilmiyor. Fiyatı her yıl düşüyor. Suriye’den ülkeye kaçak giren zeytinyağı, ülke içindeki zeytinyağı fiyatlarının daha da düşmesine neden oldu. Zeytinyağı para etmeyince, üretici zeytine verdiği emeğin, yaptığı harcamanın karşılığını alamayınca; zeytin üretimini tamamen boşladı. Zeytinyağı fiyatları 4 liraya kadar düştü.

Ülkemizde 200 bin ton zeytinyağı elde ediliyor. Bunun 15-20 bini tonu ancak ihraç edilebiliyor. Kalanının iç tüketimde harcanması gerekiyor. Oysa halkımızda zeytinyağı tüketme alışkanlığı yok. Yıllık tüketimimiz 2 kiloyu bile bulmuyor. Oysa bu rakam İtalya, İspanya ve Yunanistan’da 18 kilonun üstünde. Zeytinyağının her derde deva olma özelliği bulunmasına rağmen, zeytinyağı yerine çiçekyağı ve margarin kullanılıyor yemeklerde. Elimizde insan sağlığına yararlı, sürekli kullanıldığında ömrü uzatan çok değerli bir besin maddesi var ama bundan yararlanabilme bilgisine, bilincine sahip değiliz.

Zeytinyağına sahip çıkma, tüketimini arttırma konusu, ülkemizde, bir türlü devlet politikası haline, “milli mesele” haline getirilemedi. Her gelen iktidar, zeytin ve zeytinyağını kaderine terk etti. Artık zeytin ve zeytinyağımıza sahip çıkmanın zamanı geldi. Bu, yıllar önce yapılmalıydı ama zararın neresinden dönülse kârdır…

Hükümet zeytini Türkiye’nin milli meselesi olarak görüp, zeytinciliğe sahip çıkmayı bir devlet politikası haline getirmelidir. Zeytin üreticileri Avrupa’daki ülkeler gibi desteklenmelidir. İç tüketimin arttırılması için kampanyalar düzenlenilmeli, toplumda zeytinyağı kullanmanın bilinci yaratılmalıdır. Televizyonlarda ve gazetelerde, zeytinyağı kullanmayı özendiren, teşvik eden “Kamu Spotları”(duyuruları) yayınlanılmalıdır. Küçüklükten itibaren zeytinyağı tüketme konusunda bir alışkanlık yaratmak için, okullara dersler konulmalıdır.

Türkiye’de sağlık sektörünün önemli isimlerinden, ülke genelinde 25 bin eczaneye ilaç pazarlayan Hedef Aliance Holding’in sahibi Ethem Sancak, Kasım ayı içinde Balıkesir-Güre’de yapılan toplantıda, zeytinyağının bir sağlık ürünü olarak eczanelerde satılabileceğini dile getirdi. Bu önemli bir düşünce ve önerme. Hükümet ve Eczacılar Odası Genel Merkezi bu konuyu dikkate almalı ve geliştirmelidirler. İç tüketimin arttırılmasında ve zeytinyağı üreticilerinin rahat nefes almasında, önemli bir olanak yaratacaktır bu uygulama. Sancak,  zeytinyağının sağlık ürünü olarak kullanımının yurtdışında pekçok örneği bulunduğunu; Yunanlıların, İspanyolların ve İsraillilerin bu alanda çok ileri düzeyde olduklarını belirtiyor.

Zeytinyağında iç tüketimin arttırılması için ilgili kuruluşlar çalışmalara başladı. TOBB’un bu konuda bir çalışma yapacağını basından izliyoruz. Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi(ZZTK) de, yurtiçinde zeytinyağı tüketimini arttırmak için Anadolu’da tanıtım ve tadım etkinliklerinin üçüncüsünü Eskişehir’de başlattı. Bu tanıtım toplantılarının Antalya, Diyarbakır ve Erzurum’da devam edeceği açıklandı. Dileğimiz bu çalışmaların organize bir şekilde devam etmesi, başka ilgili kuruluşların da, başta Türkiye Ziraat Odalı Birliği(TZOB) olmak üzere, bu çalışmaların içinde yer alması ve en önemlisi, hükümet tarafından bu çalışmalara destek verilmesidir.

Her şeyden önce Milas zeytinyağının coğrafi işaretlemesinin yaptırılması gerekiyor. Milas-Bodrum Havalimanında Milas Zeytinyağlarının satılması sağlanmalıdır.  Milas’ta uygun bir yere, yöresel ürünlerin pazarlandığı satış reyonları oluşturulmalıdır. Milas zeytin ve zeytinyağlarının internet üzerinden pazarlanması konusunda çalışmalar yapılmalıdır. Milas’taki hipermarketlerin raflarında Milas zeytinyağının yer alması için girişimlerde bulunulmalıdır! Zeytinyağı üreticileri, kooperatif şeklinde örgütlenerek, ürünlerinin pazarlama yöntemlerini geliştirmelidirler. Belediye öncülüğünde ilgili kuruluşların ve kanaat önderlerinin katıldığı, Milas zeytinyağının pazarlama sorunlarının görüşüldüğü ve bir çıkış yolu bulmak amacıyla toplantı düzenlenilmelidir.

Nevzat Çağlar TüfekçiFavori Sosyal Sitelerde Paylaş.
|
 

Dil Çeviri

Turkish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish