Skip to content
EKONOMİSİ PDF Yazdır E-posta

YER ALTI VE YER ÜSTÜ KAYNAKLARI

A)    YER ÜSTÜ KAYNAKLARI:
Zeytincilik: Milas Ege Bölgesinin en önemli zeytin ve zeytinyağı üretim bölgesidir. Ülke zeytinciliğinin % !0’u Milas’tan karşılanır. Milas’ta meyve veren zeytin ağacı sayısı 7.785.000’dir. Milas’ta 32 eski sistem ve 60 Continu olmak üzere toplam 92 zeytinyağı fabrikası bulunmaktadır.
Arıcılık ve Bal Üretimi: Muğla ilinin önemli arıcılık merkezlerinden birisidir Milas. Milas’ın 114 köyünden 65’inde 1400 aile arıcılıkla uğraşır. Milas’ta yılda ortalama 2880 ton sızma çam balı ve 720 ton civarında ise çiçek balı üretilmektedir.
Kültür Balıkçılığı: Milas önemli bir kültür balıkçılığı merkezidir. Milas’ın 100 kilometrelik kıyı şeridinde 114 balık üretim tesisi bulunmaktadır. Yaşyer, Avşar ve Savran köylerinde de tarla balıkçılığı yapılmaktadır.
Alternatif Ürün Yetiştiriciliği: Bodur Elma, Çilek, Enginar, Kekik...
Peynircilik ve Mandıra işletmesi: Milas peynir imalatı ve mandıracılık açısından önemli bir yerdir.

B)    YERALTI KAYNAKLARI:
Mermer: Milas önemli miktarda mermer rezervine sahip bulunmaktadır. Milas’ın beyaz ve kırmızı mermerleri ünlüdür.
Feldspat: Porselen ve kimya sanayii için önemli bir hammadde olan feldspat Milas’ın önemli yer altı kaynakları arasındadır. Beyaz maden olarak da bilinen feldspat için Milas’ta çok sayıda işleme atölyesi bulunmaktadır.
Linyit: Milas ulusal enerji sistemine enerji sağlayan iki termik santrale yakıt sağlayacak kadar zengin linyit kömürü rezervlerine sahip bulunmaktadır. Milas sınırları içinde Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri bulunmaktadır.
Milas’ta şu anda geçmişte işletilen ama bugün işletilmeyen Krom, Demir ve Boksit maden yatakları da bulunmaktadır.

C)    EL SANATLARI:
Halıcılık: Milas halıcılık açısından gerek ülke içinde gerekse ülke dışında iyi bir isme sahiptir. Karacahisar ve Bozalan halıları ünlüdür. Milas’ta pek çok aile bu işle uğraşır. El sanatları içinde en fazla ekonomik değere sahip olan halılardır.
Kilim, keçecilik, hasırcılık el sanatları içinde fazla ekonomik değeri yoktur ve bu işle uğraşan kişi sayısı her geçen gün azalmaktadır.

D)    TURİZM:
Milas’ta son yıllarda alternatif turuz anlamında tarih ve kültür turizminde önemli gelişmeler sağlanmıştır. Aynı zamanda yeni yatırımlar yapılmaktadır.
Kültür Turizmi: Çomakdağ Kızılağaç Köyünde yeni başlayan bu turizm türüne turistler büyük ilgi göstermekte, deniz-kum-güneş dışında gezilip görülecek yer arayanlar için uygun bir yerdir Ç. Kızılağaç köyü. Bu köyde geleneksel kültür ve yaşam biçimi ile köy yemekleri turistlere sunulmaktadır.
Tırmanma ve Trekking: Bu turizm çeşidi de Ekiztaş köyünde hayata geçirilmeye çalışılmaktadır.
Yamaç Paraşütü: Turistler için önemli bir ilgi odağı olan bu spor dalı Gökova körfezi kıyısında bulunan Ören beldesinde uygulanmaktadır.
Avlak turizmi: Bu proje Labranda antik kentinin bulunduğu bölgede ormandan sağlanacak bir alanda hayata geçirilecektir.
Yat Turizmi: Bu proje Ören’de Gökova körfezinde ve Güllük’te eski iskelenin bulunduğu yerde gerçekleştirilmek istenmektedir.
Yayla Turizmi: Gökova körfezine bakan bir noktada Fesleğen köyünde düşünülmektedir.
Golf Turizmi: Milas’ta iki golf sahası için çalışmalar yapılmaktadır. Bunlardan birisi Dörttepe-Tuzla mevkiinde, diğeri de Çamköy-Karacahisar ve Ulaş köyleri arasında... Şu anda her iki golf sahası için yer çalışmaları sürdürülmektedir.
Uyku vadisi ve Mağara Turizmi: Milas’ın Gökçeler köyünde hayata geçirilecek olan proje Muğla Valiliği tarafından yürütülmektedir.

E)    DİĞER YATIRIMLAR:
OSB: Milas OSB 49 parselden oluşmakta olup bu, 49 ayrı fabrika yeri demektir. Milas OSB’nin hayata geçmesiyle Milas’taki dağınık sanayileşme ve bunun yarattığı çevre sorunlarının önüne geçilecek, Milas’taki işsizlik sorunu önemli oranda çözüme kavuşturulabilecektir.
Güllük Limanı: Güllük’te eski limanın bölgenin artan yurtiçi taşıma ve ihracat potansiyeline yanıt verememesi üzerine uzun yıllardır sürdürülen girişimler sonucunda Güllük dışında geniş kapasiteli bir yükleme limanının yapımı gerçekleştirildi. Ege Bölgesinde İzmir’den sonra ikinci yükleme limanı olan Güllük Limanı, bölgenin ekonomik olarak gelişmesinde önemli bir işlevi yerine getirecektir.




Favori Sosyal Sitelerde Paylaş.
|
 

Dil Çeviri

Turkish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish