Skip to content
MİLAS ÜZERİNE DÜŞÜNCELER-4 PDF Yazdır E-posta

Röportaj: Nevzat Çağlar Tüfekçi

Konuk: Uğur Terzioğlu(Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi Onursal Başkanlığı ve Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu Türkiye Onursal Başkanı-Astaldi SpA Türkiye Temsilcisi)

 

- Bize kendinizden, özgeçmişinizden söz eder misiniz?

- Doğum yerim 1933 Eylül ayı İstanbul ve o zamanların meşhur -Dr. Manara Kliniği- babam Milas’a sadık kalarak beni 20 Ekim 1933 doğum yeri Milas diyerek Milas nüfusuna kaydettirmiş. Babam, Terzizade diye bilinen Mustafa Zeki Bey ve annem Eczacı Ali Kemal Beyin kızı Nilüfer Hanım. Milas’ta okul alıştırma programında eski okul ve sonra Avni Hocanın müdürü olduğu evimizin yanındaki yeni okul ve hocam da rahmetli Avni Bey, ilkokuldan sonra Robert Kolej ve sonrası California’da West Coast üniversitesinde dışarıdan doktora. Daha sonraları Roma’da otururken de İtalyan üniversitesinde ayrı bir tezden master yaptım. Babamın 56 yasında kaybıyla ben de 17 yasında hem okula hem de işe odaklandım(1951). Milas’ta genç demokratları örgütledim ve bu örgütlemeyi Türkiye çapına taşıdım ve rahmetli Adnan Menderes’in bu konuda hızlı bir danışmanı oldum. Sonunda bu güzel görevin ve demokrat olmanın cezasını 1960 ihtilalinde bütün işlerimi kaybederek ödedim. Sadece bu kadarla değil, aylarca askeri hapishanede ikamet ederek de…

- Öğrencilik hayatınız nasıl geçti, arkadaşlarınız kimlerdi?

- Öğrencilik hayatımın ilk 5 yılı Milas’ta ve en iyi arkadaşlarım rahmetli Hayati Yılmaz ve yeğenim Özcan Özer’di. Bu dönemde belediye başkanı rahmetli Nazmi Akdeniz amca idi. 1950’de de gene rahmetli Turhan Akarca belediye reisi idi. Onunla da çok yakın çalışarak 1952 ara seçimlerinde ve 1954 genel secimde birlikte çalıştık ve onu TBMM’ne yollamakla hep iftihar ettim.1958’de kardeşi Adnan belediye başkanı oldu, 1960’a kadar bu görevi yaptı ve 1960’dan sonra o da TBMM’ne gitti. Ben demokrat olmama rağmen CHP’li bütün Milaslı işadamlarıyla çok güzel ilişkilerim oldu… Eniştem Osman özer, Sadık Sağıroglu gibi.

- Milaslı olmak sizin için ne anlam ifade eder, Milas nasıl bir yerdi?

- Milaslı olmak banım için bir meziyet gibi durur ve Milaslı olmakla hep iftihar ettim. Milas,  cumhuriyetin çok medeni bir kasabası ve ticari olarak çok değerlere sahip bir ilçedir. Türkiye’de parmakla sayılacak kadar kapalı sinema salonu olan vilayet veya kazaların başında istikamet sineması ile Milas gelirdi. 1890 yıllarında yapılan şehir parkı da galiba çok az şehirde vardır. Hollanda tipi köşkleri ile Fransız tipi konakları ve Terzizade köşkü ile Türkiye’de büyük şehirlerde bulunamayan yapılara sahiptir Milas.  Galiba babam Türkiye çapında tanınmış biri idi. Kolejde İstanbul da okurken bile İstanbul valisi ve belediye reisi benimle çok ilgilenirdi. Esasen kolejde okul velim de o zamanlarda çocuk esirgeme kurumu ve ticaret odaları genel başkanı İstanbul mebusu Murat Furtun (isim babam) idi.  Birçok nedenlerde ve yukarıda saydıklarımla Milas’ımız Türkiye’de tanınmış bir kasabaydı.   Büyük şehir gibiydi. Bu da Milas’a gelen, sık sık kalan devlet büyükleriyle de onaylanmıştır. Mareşal Fevzi Çakmak Milas’taki köşkte ve Güllük’teki köşkte her yıl aylarca gelir kalırdı. Muğla valimiz İbrahim Ethem Akıncı kış aylarında gene bizde kalır ve vilayeti Milas’tan idare ederdi. İsmet İnönü’yü birkaç kez gördüm ama Atatürk’ü bir kez gördüm ve bana hediye ettiği minik çocuk koltuğu galiba Fransız hasır bir koltuktu, ona oturdum, resmimi kendi çekmişti. Zamanın adliye nazırı Halil Menteşe ve Bodrumlu dâhiliye nazırı Hilmi Bey de eve misafir gelenlerden bazıları idi. Çocukluğumun kaymakamı Vasfi Gerger beyi unutamam. Çocuklarından çoğu önemli kişiler, hele kaymakamımız İlhami Bey bakan olunca çok sevinmiştim ama Milas’a hiç destek vermedi. Çok yakınım Zeyyad Mandalinci Bodrumlu olduğu için dedikodu olmasın diye ne Bodrum’a ne de Milas’a, olabileceği halde faydalı bir eser bırakmadı. Bana da ricası üzerine Bodrum’a soğuk hava deposu yaptırdı! Neticede o kadar önemli iş adamı ve siyasetçinin yetiştiği Milas’a faydalı bir eser bırakmayanlarla dolu bir Milas’a bakmaktayım… Ben ise bir görev üstlendim ve yaptım. Yakında Milas-Bodrum havaalanını modern binalarıyla açacağız(açılışı yapıldı-yazarın notu).

- Milas zeytinciliği ili ilgili düşünceleriniz?

-  Milas’taki zeytin ağaçları çok yaşlı idi. son 20 yılda genç ağaçlarla eskileri yer değiştirdiler ve rekolteler büyüdü ve daha verimli hale geldi zeytincilik. Bence taşlık dağlara daha çok zeytin ağacı dikilmeli. Bugünkü son teknoloji ile zeytinden yağ edinilmesi bence çok güzel gitmekte. Ancak-münferit satıcılar yerine üreticiler birleşip tek marka ile piyasaya çıksalar çok verimli olur. İhracat-çok önemli-bazı arkadaşlar için araştırma yaptırdım Amerika’daki alıcılarla. Şimdilerde zeytinyağımızın kalitesi-ambalajını beğenmekteler ancak… Talep o kadar büyük ki bunu bir firmanın karşılaması imkânsız… Biz bin şişe her ay diyoruz ABD’li alıcı her ay değil 3 aylık dönemlerle on bin şişe asgari garantisini istemekte. Bu da ihracat yapmak isteyen arkadaşların birleşip ABD’de bir-iki noktada gümrüksüz depolamayı hedefleyerek talep eden alıcıya hemen yanıt verebilmeli… Bu hususta ben ekonomiden sorumlu Sayın Zafer Çağlayan bakanımla konuşmaktayım. O da destek verecek ancak karşısında münferit değil birleşmiş bir grup beklemekte. ABD’de bir azamız(taba/acham) Indiana’da 40 bin metrekare kare depolama alanı kurdu. Bundan istifade edebiliriz. Yalnız zeytinyağı mı—sabun da var. ABD piyasası tabii yağdan yapılan sabuna çok cazip bakmakta.

- Milas’ta ne tür yatırımlar yapılabilir?

- Çok araştırılması gereken nazik bir konu. Hava-ve Deniz ulaşımı da var artık- hatta yakında çok güzel hale gelecek İzmir bağlantılı karayolumuz olacak. Bu konu biraz da müteşebbislerin elinde. Peki, Milas ticaret ve sanayi odası ne yapar bu konuda. Bakın Bodrum, hem ticaret hem de sanayi odası hatta belediye ile el ele vermiş dünyayı dolaşıp temaslar yapmakta. Çok üzülmekteyim-Milas’tan ses yok…

- Milas’ın turizm sektöründe hak ettiği yerde olabilmesi için neler yapılmalı, Milaslıların ev ödevleri nedir?

- Milas artık bütün dünyanın tanıyacağı eserlere sahip hale gelmekte, ancak alt yapımız yok. Bir odalı müze denilen yerle bir yere varılamaz. Bizim Terzizade köşkünü, Kültür Bakanlığına bağlı arkeologlar defalarca yazıp istediler. Son olarak da vali bey çok ilgi gösterdi ve burayı müze yapmamız lazım ancak yeterli ödeneğim yok dedi.  Peki müzesi olmayan bir antik şehri nasıl dünyaya tanıtacağız. Çok acıklı değil mi?  1953-54 yılarında İsveç kralı gelecekti-o zamanları kralın himayesinde yapılmakta idi kazılar. Bizim köşkü hazırladık. İstanbul’da ki en lüks iki otomobilimi eve getirdim. Her şey hazırdı-maalesef Çanakkale’de denizaltımızla çarpışan bir İsveç şilebi bu seyahatin iptaline sebep oldu ve bitti böylece –talihsizlik idi. Milas Kaymakamımız Bahattin Beyefendi Milas için büyük bir şans. Elinden geleni yapa gelmekte. Ancak ona hepimizin destek olması lazım değil mi? Bu bir Milas kasabası konusu değil Türkiye’nin konusudur. Bence Milas’ı seven Milas’ta veya dışarıda yaşayanlar bir araya gelmeli ve buna sayın kaymakamımız bir çağrı yaparak duyurup davet etmelidir.

- Milas ve Bodrum’un turizm birlikteliği konusunda ne gibi projeler üretilebilir?

- Bir evvelki paragrafta bu konu açıkça belirtildi... Bodrum ve Milas liderleri+devlet temsilcileri+belediye-ticaret-sanayi ve diğer odaların temsilcileriyle yapılacak müşterek bir toplantıyı öngörmekteyim.  Bu sanki Milas-Bodrum kurultayı olmalıdır. Başka sekli olamaz.

- Milas’taki kültür balıkçılığının gelişmesi, iş ve istihdam yaratmak için neler yapılabilir?

- Her şeyde devlet desteği beklemekteyiz ki bu da bazen yanlış bir bekleyiş olmaktadır.  Bu müteşebbislerimizin yabancı sermaye veya ortak aramalarını tavsiye ederim. Bu konuda ben ABD ticaret odası olarak elimden geldiğince yardımcı olurum.

- Aydın-Güllük Demiryolu projesi Milas’a ne sağlar?

- Aydın-Güllük demiryolu ve yolun geçeceği güzergâhlar doğru tespit edilirse çok yerinde bir projedir. Desteklerim. Ancak bir ara eski Denizli mebusu bir dost bakıyordu bu konuya şimdilerde kim ilgilenmekte, ortada kimseyi bulamıyorum.

- Milas-Bodrum havalimanı dış hatlar terminali devreye girmesiyle bölgeye bir hareket gelecek mi?

-  Yeni internasyonel terminali ile Milas ve Bodrum’a dünya çapında bir terminal kazandırıldığını bilerek yakında dahili hatlar terminalinin de bu modern hale gelmesini temenni etmekteyim. İnşallah bürokrasi bunu da başarır derim. Havalimanı yeni yüzüyle bölgeye, Milas’a, Muğla’ya çok şeyler kazandıracağına inanıyorum.

-  Milas doğumlu bir kişi olarak, Milas içindeki ve dışındaki Milaslılara mesajınız ne olabilir?

- Sevgili hemşerilerim, Milaslı olmakla, benim gibi gurur duyun ve ecdadınızın yaşadığı bu güzel –muhteşem Milasımızla ilgilenin… Milas’ın İstanbul’da olan dernekleri de adeta yok oldu. Sadece İzmir’de olanı Dr. Atıf Özer’in gayretleriyle ve zorlamalarıyla yaşaya gelmekte (Şimdi dernek başkanı İlgin Saylam oldu-yazarın notu).  Malatyalı-Rizeli-İzmitli-Adanalı iş adamları İstanbul’da olmalarına rağmen ecdatlarının memleketine her türlü yatırımı yapmaktalar… Ben Milas havaalanı ile ilk adımı attım. Yüzlerce hemşerimize kalıcı iş olanağı sağladım. Gerisi siz hemşerilerimizin gayretlerine kalmış ve ben devamlı buradayım… Ne mutlu ki Milaslıyım…Favori Sosyal Sitelerde Paylaş.
|
 

Dil Çeviri

Turkish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish