Skip to content
ALTIN ÜÇGEN(MUĞLA-DENİZLİ-AYDIN)’İN MUĞLA TOPLANTISI PDF Yazdır E-posta

Tarihi Kentler Birliği’nin öncülüğünde, 11 Mayıs 2012 tarihinde, Muğla’da, kamu-özel ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla; “Altın Üçgen: Muğla-Denizli-Aydın İşbirliği Planı” konulu toplantı yapıldı. Toplantıda Muğla Valisi Fatih Şahin, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen birer konuşma yaptılar.

Toplantının amacı şu şekilde belirtildi:

“Tarihi Kentler Birliği, 2000 yılından bu yana yerel yönetimleri, kültürel mirası koruma konusunda sorumluluk almaya teşvik etmekte, kadroların proje üretme kapasitesinin gelişmesine destek olmakta ve deneyim aktarımının gerçekleştiği bir dayanışma ortamı sunmaktadır. Tek yapıdan; sokak, mahalle, kent ölçeğine taşınan ve Türkiye’nin yerel kültürel politikalarına altlık oluşturan koruma yaklaşımı, Birliğin ikinci on yılında ‘bölge ölçeğine’ taşınmaktadır. Aynı bölgede ortak bir coğrafya ve kültürü paylaşan kentler, artık işbirliği içinde ortak çözüm geliştirme arayışının içine girmiştir. Birliğin benimsediği, ‘Bölge Ölçeğinde Koruma’ yaklaşımında; koruma, yöresel ekonomik kalkınma ile örtüşmektedir.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin desteğiyle, bölgesel değerleri yeni bir vizyon çerçevesinde geleceğe taşıyacak olan stratejileri ortaya koyacak olan, ‘Kültür Öncelikli Bölgesel Yol Haritaları’ çalışmasının Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde, yereldeki bütün kesimlerin katılımıyla düzenlenecek çalıştaylar sonucunda elde edilmesi ve kentlere sunulması hedeflenmektedir. Bu çalışmaların ilki Trakya Bölgesinde Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ kentlerinde gerçekleştirilmiştir. Sürecin bundan sondaki aşamasında, ‘Altın Üçgen; Muğla-Denizli-Aydın’ işbirliği planının hazırlanılmasına yönelik çalışma takvimi işletilecektir”

Toplantıda, Güney Ege bölgesinin doğal ve kültürel mirasa dayalı gelişim stratejileri, tüm katılımcılar tarafından tartışıldı. Tartışılan konular görevliler tarafından notlar halinde kaydedildi. Toplantının ana şeması; dünün değerleri, bugünün beklentileri ve yarının vizyonu-hedefleri-programları-projeleri şeklindeydi.  Toplantı, Kentsel Strateji Uzmanı-Şehir Plancısı Faruk Göksu tarafından yönetildi.

Kentsel Stratejist Faruk Göksu, tartışmalara bir bakış açısı getirmek için şunları söyledi: “Kültür öncelikli yol haritalarının amacı ve izlenecek yol yöntem; Türkiye’de bir koruma sektörü oluşturuyor. Tıpkı gayrimenkul sektörü gibi. Niçin bölge? Kentlerimiz bitiş ve tıkanma noktasına geldi. Sıçrama yapabilmeleri için kaynaşma şeklinde bir araya gelmeleri, potansiyellerinin ortak kullanımının harekete geçirilmesi gerekiyor. Batıda kentler, kentsel Rönesans akımıyla yenilendi. Bu konuda teşvikler verildi. Değerlerini paylaşan kentler, bu değerlerini paylaştıkça büyüyüp, gelişeceklerdir. Sınırsız sınırlar oluşmalı, ekolojik-ekonomik ve kültürel işbirlikleri sağlanmalıdır.”

Öğleden önceki genel oturumda BEK analizi yapıldı. Herkesin, düşüncesini-fikrini söylemesi için, toplantıyı yöneten Faruk Göksu tarafından özel çaba gösterildi. BEK analizi şöyle gerçekleşti:

B: Bakış(bölgeye tarihsel bakış-sınırsız sınırlar-stratejik yön- vizyon-temalar), Bereket(kültür-doğa-üretim-mavi ve yeşil ekonomiler-çeşitlilik), Beceri(geçmiş değerler-ekonomik kalkınma-işbirliği-farklılaşan beceriler-yönetim-liderlik) ve Beklentiler

E: Ekoloji-Ekonomi-Ekosistem: Bu bölümde; Güney Ege’nin ekolojik, ekonomik, kültür açılarından bölgenin potansiyelleri ele alındı, yatırım fırsatları, kamu-özel-sivil işbirlikleri, kent ve kentlinin buluşma ortamları, kent-kır bütünleşme olanakları, yerel odaklı örgütlenme ve katılım araçları, tarihi ve doğal değerlerin yeniden elde edilmesi, Üniversite-kent bütünleşmesi, çevre ve kültür değerlerini koruma dinamikleri vb. konular ele alındı.

K: Kentsel Kimlik: Bu bölümde; diğer kentlerden farklılaşan ve ön plana çıkan özellikler, tarihsel ve kültürel kimlik elemanları, kent imajı, kimlik-mekân ve insan ilişkisi, kentlilik bilinci, kültürel-doğal ve kentsel değerler, koruma ve gelişim dinamikleri, kültür odaklı dönüşüm program ve projeleri, toplumsal kalkınma dinamikleri, kamu-özel-sivil toplum işbirliği fırsatları, bölgesel gelişim dinamikleri, bölgesel ve kentsel altın üçgen dinamikleri, mekânsal gelişim kurgusu, ekonomik ve sosyal gelişim kurgusu gibi konular ele alındı ve değerlendirildi.

BEREKET YUMAĞI

Öğleden sonra E ve K grup çalışmaları yapıldı, bu çalışmalara katılanlar, kendi aralarında Muğla’nın ve diğer Altın Üçgen illerinin potansiyellerini değerlendirdiler, ne yapılabiliri, yol haritasını belirlediler. Bu grupların çalışmalarının, grup sözcüleri tarafından kongre salonunda sunumları yapıldı. Toplantının sonunda, tartışmalardan çıkan, “Altın Üçgen” için tespit edilen 10 temel ilke açıklandı. İlkeler şöyle: 1-Yeni bölge senaryosu: Bereket Yumağı, 2- Sınır aşan etkileşim: Stratejik yön(Adalara doğru yönelme), 3- Kültürel topografya, 4- Su altı kültür mirası, 5- Katmanlar-Coğrafya(Karya’dan başlayarak Osmanlı’ya kadar uzanan uygarlıklar), 6- Kültür öncelikli bölgesel turizm stratejileri(Kültür rotaları: mavi-yeşil-antiktur-beyaztur), 7- Entegre ekonomik ve kültürel kalkınma(yaşayan, çalışan, kır-kent, kent-üniversite, deniz, kara, ova), 8- Bilgi ve güç entegrasyonu/insan bereketi, 9- Ekonomik değer/yaşam değeri, 10- Kucaklayan coğrafya.

Bundan sonraki toplantı Temmuz ayı içinde, Aydın’da olacak. Bu son toplantıda Denizli ve Muğla toplantılarında elde edilen veriler doğrultusunda; bölge için yol haritaları ve çalışma programları ortaya konulacak. Bu toplantılar, bölgemiz ve kentlerimiz için ufuk acıcı, yeni bakış açıları sunan toplantılar. Bu toplantılar, konuyla ilgili, söyleyecek sözü ve düşüncesi olan herkese açık…

Nevzat Çağlar Tüfekçi

www.milasbilgi.com

Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınızFavori Sosyal Sitelerde Paylaş.
|
 

Add comment


Security code
Refresh

Dil Çeviri

Turkish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish